خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
تیر
۳۱
۱۳۹۵

کلید هوشمند کولر آبی

کلید هوشمند کولر آبی ، آشنایی و روش نصب :

 

از آنجایی که تعدادی از کاربران سایت آموزش برق ساختمان در مورد روش نصب کلید هوشمند کولر آبی سوال فرموده بودند. این مطلب را برای شما آماده کرده ایم.

همه ما با انواع متداول کلیدهای کولر آشنا هستیم و احتمالاً یکی از آنها را در منزل یا محل کارمان داریم. از آنجایی که بعد از مدتی کار با این کلیدها، کم کم مشکلات و ایرادات کار نمایان می شود. این اتفاق برایکلید کولر آبی ” هم افتاد و اکنون جدیدترین مدل این کلیدها با نام کلید هوشمند کولر آبی وارد بازار شده است تا معایب کلیدهای قدیمی را برطرف کند.

یکی از بزرگترین مشکلات کلید کولر های قدیمی ، نبود ترموستات در سیستم کنترلی آنهاست که بتوان زمان روشن بودن کولر را با توجه به دمای محیط تنظیم کرد. که این باعث می شود به علت روشن ماندن کولر در تمامی ساعت های شب، سبب سرما خوردگی و بیماری افراد استفاده کننده از کولر شود. خوشبختانه این مشکل با استفاده از کلید هوشمند کولر آبی قابل حل است. در زیر تصویر یک مدل از این کلیدها را مشاهده می کنید.

 

 

کلید هوشمند کولر آبی

کلید هوشمند کولر آبی

 

ابتدا به قسمت پشت این مدل کلید ها نگاهی بیندازید.

کلید-کولر-کنترلی

کلید کولر کنترلی

 

همان طور که می بینید در پشت این کلیدها فقط پنج عدد ترمینال برای ورود سیم های کولر وجود دارد. حالا می خواهیم روش نصب و جایگزین کردن این کلید ها را آموزش دهیم .

اگر قبلاً در منزل خود از کلیدهای کولر قدیمی (با هر مدلی) استفاده می کردید. اکنون می توانید طبق نقشه زیر کلیدهای هوشمند را جایگزین کلیدهای قبلی کنید.

 

روش-نصب-کلید-کولر-هوشمند

روش نصب کلید کولر هوشمند

 

اگر پشت کلید قبلی را باز کنید مشاهده می کنید که علاوه بر کابل کولر که یک کابل ۴ رشته است، دو رشته سیم دیگر هم در پشت کلید کولر وجود دارد. که یکی از آنها فاز و دیگری نول است. سیم فاز که به پیچ فاز وصل شده را آزاد کنید و به ترمینال فاز در کلید کولر هوشمند وصل کنید. اگر دقت کنید، مشاهده می کنید که رشته سیم دیگر با سیم آبی رنگ از کابل کولر با نوار چسب به هم وصل شده اند. آنها سیم نول هستند و کافی است شما یک انشعاب از آنها بگیرید و به ترمینال نول از کلید کولر هوشمند وصل کنید.

آنگاه سه سیم دیگر از کابل کولر که به ترتیب پمپ ، تند و کند هستند را به ترتیب از کلید قدیمی باز کنید و به ترمینال های کلید کولر هوشمند وصل کنید. امکان دارد رنگ سیم های پمپ، تند، کند در کلید کولر شما با رنگ سیم ها در تصویر بالا تفاوت داشته باشد.

آنگاه با دو عدد پیچ که همراه کلید هوشمند به شما داده شده است، کلید را به دیوار پیچ کنید. اندازه کلید هوشمند ( ۹ در ۱۳ سانتی متر ) طوری است که به راحتی روی سوراخ کلید کولر قبلی را می پوشاند.

 

 

تا به حال کاربران زیادی در سایت سوال کرده اند که : ” کولر منزل ما با کولر طبقه بالایی مشترک است. از چه مدل کلیدی استفاده کنیم تا هر دو طبقه بتوانیم روی کولر کنترل داشته باشیم و آن را خاموش و روشن کنیم؟ ” . در پاسخ باید گفت که کلیدهای معرفی شده در بالا بهترین گزینه هستند. به این خاطر که ریموت کنترل دارند و یکی از طبقات می تواند با ریموت کنترل عمل خاموش و روشن کردن را انجام دهد. برد این ریموت کنترل ها به راحتی می تواند تا شعاع ۲۵ متر را جوابگو باشد.

از دیگر قابلیت های این کلیدها به شرح زیر است:

 • قابلیت خاموش و روشن کردن اتوماتیک کولر بر اساس دمای انتخابی مینیمم و ماکزیمم. مثلاً شما دمای محیط را ۲۲ تا ۲۴ درجه تنظیم می کنید. در این صورت اگر دمای اتاق به بالاتر از ۲۴ درجه برسد، کلید هوشمند فرمان روشن شدن کولر را می دهد و بعد از روشن شدن کولر، اگر دما از مقدار ۲۲ درجه سردتر شود، کلید فرمان قطع را به کولر میدهد. این عمل همیشه در حال انجام خواهد بود تا دمای محیط همیشه بین ۲۲ تا ۲۴ درجه باقی بماند. و در این صورت می توان به مقدار زیادی هم در مصرف آب و برق صرفه جویی کرد.
 • خاموش کردن کولر بعد از زمان مشخص. مثلاً شما عادت دارید که همیشه با کولر روشن بخوابید. در این صورت می توانید از این قابلیت استفاده کنید و کولر را طوری تنظیم کنید تا یک ساعت بعد از خوابیدن شما خاموش شود.
 • روشن کردن کولر بعد از زمان دلخواه
 • بدون نیاز به تغییر در سیمکشی قبلی ساختمان
 • قابل نصب روی تمام مدل های کولر آبی
 • محافظت از کولر در برابر قطع و وصل ناگهانی برق

 

نکته: در زمان اتصال سیم ها به ترمینال ها دقت کنید که سیم ها را بیش از اندازه لخت نکنید. روکش سیم ها باید به مقداری لخت شود که وقتی زیر ترمینال قرار می گیرد، قسمت مسی آن دیده نشود. به تصویر زیر نگاه کنید.

وصل-کردن-سیم-های-کلید-کولر

پیشنهاد می کنیم که سری هم به این مطلب بزنید. نقشه کلید کولر آبی

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


72 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام . ممنون از توضیحات . ما فقط یک کابل ۴ رشته داریم در حالی که کلید هوشمند ۵ تا جا توی ترمینالش داره . کلید قدیمی فقط تند ، کند ، پمپ و موتور داره . نمیدونم نول هست که ما نداریم ؟

  • سلام. مرسی. بله به کلیدهای قدیمی لازم نیست که نول بهشون وصل بشه ولی به کلید هوشمند کولر آبی نول هم باید وصل بشه. سیم نول رو از یکی از سیم های پشت کلید می تونید انشعاب بگیرید و به کلید جدید وصل کنید.

 • سلام .ی کلید هوشمند هست ۶پیچ ب اینصورت فاز.نول .پمپ.تند.کند.نول مشترک .همش وصل کردم ولی کار نمیکنه سر سیم نول مشکل دارم باید بهم انشعاب بدم ؟ اگ میشه راهنمایی کنید ممنون

  • سلام. فاز، تند، کند، پمپ که مشخصه.
   ولی اونجایی که نوشته نول، یعنی یک سیم نول وارد کلید هوشمند میشه و از قسمت نول مشترک هم یک سیم نول خارج میشه و به جعبه تقسیم داخل کولر میره.
   اگر قبلاً از کلیدکولرهای قدیمی استفاده میکردین. اون تا رشته سیم نول در پشت کلید با نوار چسب به همدیگه وصل شدن که باید از همدیگه جداشون کنید و به این صورت که گفتم وصلشون کنید.

 • سلام
  میخواستم بپرسم که این کلید تایمر هم داره؟
  یعنی وقتی ریموتو میزنم بعد از ۵ دقیقه خاموش بشه کولر؟
  البته اون زمانش رو خودمون مشخص کنیم!!! لطفا راهننایی کتید
  و یه سوال دیگه میشه معلوم کرد که وقتی ریموت رو میزنی مثلا کولر بعد از ۵ دقیقه ،روشن بشه

  • سلام. بله داره
   ۲- بله با ریموت قابل تنظیم هستش.
   ۳- خیر این قابلیت آخر رو نداره.

 • یاسلام
  سیم کشی خونه ما قدیمیه بطوریکه فیوز غیر فشنگی کنتور برروی سیم نول نصب شده وفاز مستقیما یه مصرف کننده میاد با ایتکه در کل مدار مشکلی پیش نمیادولی موقع قطع فیوز از کنتورتوداخل دستگاه های مصرفی (مثلا کولر) سیم فاز دارای برقه وفاز متر نیز روشن میشه واحتمال برق گرفتگی وجود داره محیط مرطوب هم مزید علته دوبارهم اقدام به تعمیر خواستم بکنم با برق گرفتگی مواجه شده ام که به خیرگذشته با این حال چگونه میتونم اونو تعمیرکنم؟(مثلا پمپ آبو یا الکترو موتورواز مدار جدا کرده وتعمیرش کنم؟)با تشکر از شما

  • سلام. این مشکل ربطی به سیمکشی قدیمی نداره. کافیه سیم فاز رو ببرید تویه فیوز و سیم نول رو به صورت مستقیم به برق منزل وصل کنید. به عبارتی جای فاز و نول رو عوض کنید.

 • عذر میخوام مجدد سوال میپرسم . سیم که جدا میشه پمپ خاموش میشه . حتی با کلید معمولی کولر ، پمپ به درستی کار میکنه . یکیار هم طی گارانتی برای تعمیر بردیم که برامون تعویض کردن ، ولی این کلید جدید هم بعد از چند روز ، پمپش یکسره شده . نمیدونم چرا ؟

  • سلام. با این شرایطی که شما می فرمایید قطعاً مشکل از کلید هوشمند کولره. باید دوباره از گارانتی محصول استفاده کنید.

 • با سلام . ما هم کلید هوشمند خریداری کردیم ولی مشکلی که وجود داره ، کلید پمپ بعد از چند روز یکسره شده و پمپ خاموش نمیشه . علت چی میتونه باشه؟
  واقعا ممنون میشم جواب بدید ?

  • سلام. کلید رو از دیوار جدا کنید. و سیم پمپ رو از پشت کلید دربیارید. اگر پمپ خاموش شد، پس مشکل از کلیده و باید کلید رو درست کنید(که معمولاً گارانتی دارن) ولی اگر پمپ خاموش نشد در جایی در مسیر یا در جعبه تقسیم داخل کولر، اتصالی پیش اومده که باید برطرف بشه.

 • سلام كولر آبسال ما در دور ۲ خطا ميده و علامت E3 ظاهر ميشه. در دور يك هم كار ميكنه ولي جريان هوا محسوس نيست. لطفا راهنمايي بفرماييد

  • سلام. کلید رو از مدار خارج کنید و سیم فاز رو مستقیم به سیم های تند و کند وصل کنید. اگر هنوز مشکل برقرار بود یعنی موتور کولر ایراد پیدا کرده.

 • سلام امروز کولر رو روشن کردم و روی دور تند باقی مونده و وقتی دگمه کند رو میزنم صفحه نمایش دور کند رو نشون میده اما باد تند میزنه چیکارش کنم؟چرا یکهو اینطوری شده؟

  • سلام. سیم دور تند رو از جعبه تقسیم داخل کولر آزاد کنید. و کولر رو با دور کند روشن کنید. اگر هنوز مشکل پا برجا بود به احتمال خیلی زیاد کلید گریز از مرکز داخل موتور یا خراب شده یا گیر کرده و باید موتور باز بشه.

 • سلام . ممنون برای مطلب مفید و کارامدتون ممکن هست راهنمایی کنید از کجا میشه تهیه کرد ؟

  • سلام.در گوگل کلمه تک الکتریک رو سرچ کنید و از سایت تک الکتریک تهیه کنید.

 • باسلام خدمت بزرگوارتون.ممنونم از مطلبی که گذاشتید چند وقت بود می خواستم با پنل فنکویل و ترموستات همین کار رو بکنم ,کارم رو راحت کردید ,ممنونم از اینکه دانش ایرانی جماعت رو بی منت و خواسته ای بالا می برید

  • سلام آقا مهدی. از لطفتون ممنونم. خوشحالیم که مورد توجه واقع شد.

 • سلام وخسته نباشید خدمت مهندس
  خیلی ممنون وتشکر از راهنمایی مفیدتون بسیار موثر بود

 • میخواستم بدونم از این کلیدها برای کولر گازی هم میشه استفاده کرد؟

  • سلام. خیر این کلیدها فقط برای کولر آبی هستش.

 • باسلام وخسته نباشید
  ببخشید میخواستم راهنمایی کنید چگونه میتونم کلید کولر آبی را به کلید قطع ووصل ریموت دار وصل کنم ؟کلید هوشمند نیست از همین ریموت های لوستری هست فقط میخوام با کنترل روشن خاموش کنم تنظیم دما نمیخواد اگر امکان داره راهنمایی کنید .
  باتشکر

  • سلام آقای بی غم. طبق نقشه بالا مشاهده می کنید که یک سیم فاز ورودی به کلید کولر وارد میشه. کافیه این سیم رو در بیارید و اول به فاز ورودی گیرنده ریموت وصل کنید و بعدش از یکی از سیم های خروجی گیرنده (سیم های خروجی رله) به کلید کولر وصل کنید. یک سیم نول هم به ورودی گیرنده ریموت وصل کنید.
   اگر توضیحات واضح نبود. از ریموت تون یک عکس بگیرید و برامون ارسال کنید تا با نقشه واستون توضیح بدم.

   • سلام جناب مهندس، ممنون از سایت و اموزش های خوبتون. منم مشکل آقای بی غم رو دارم، میخام یه کلید ریموت لوستری معمولی رو به جای کلید کولر وصل کنم، ولی میخام علاوه بر خاموش و روشن کردن کولر و پمپ، بتونم دور تند و کند رو هم با ریموت کنترل کنم، این راه حلی که شما پیشنهاد دادین، فقط کل برق کولر رو قطع و وصل میکنه و امکان دور تند و کند رو نداره. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. مرسی

    • سلام. به این صورت عمل کنید.
     یک ریموت کنترل ۳ کانال تهیه کنید.
     فاز و نول رو به گیرنده ریموت کنترل وصل کنید. بعدش از خروجی هر کدوم از رله ها به پیچ پمپ، تند، کند در کلید کولر وصل کنید.
     انشاا… کاملتر این مطلب رو تا چند روز آینده در سایت قرار میدیم.

 • درود و خسته نباشید برای تعویض این کلید با کلیدهای قدیمی نیاز به کار خاصی نیست؟میشه با کلید قدیمی تعویض کرد؟ یک مدل ساده و ارزان میشه معرفی کنید؟

  • سلام.مرسی. بله میشه تعویض کرد و نیاز به کار خاصی نیست.
   از سایت تک الکتریک میتونید یک مدل مناسب رو تهیه کنید.

  • خیلی ممنون، نکته ای که هست اینه که کلید کولر از نوع جدید هستش و چهارتا پیچ بیشتر نداره، یکی ورود فاز، یکی پمپ، دوتای دیگه هم برای خاموش روشن و تند کند، با پمپ مشکلی ندارم، ننیدونم خروجی رله ها رو چطوری باید به کلیدهای خاموش و روشن و تند و کند وصل کنم؟!

   • خواهش می کنم ولی سوالتون واضح نیست. شما می فرمایید کلید کولر شما چهار تا پیچ بیشتر نداره بعد اسم ۶ مورد (فاز ورودی-پمپ-خاموش-روشن-تند-کند)رو میارین. دقیقاً مشخص کنید کنار هر پیچ چه چیزی نوشته شده؟

 • سلام
  اگر یکی بی سواد بود باید بره انگلیسی یاد بگیره .

  • سلام. خیر نیازی نیست. بفرمایید کجا رو مشکل دارید تا راهنمایی تون کنیم.

 • سلام و عرض خسته نباشید
  من این کلید و گرفتم و طبق راهنمایی ما نصب کردم ولی دوتا مشکل وجود داره:
  ۱.کلید سرعت کار نمیکنه و کولر فقط با سرعت تند کار میکنه
  ۲.وقتی بهش زمان خاموش شدن و میدم (قسمت تایمر) عمل نمیکنه
  ممنون میششم راهنمایی کنید

  • سلام. سیم کند رو از پشت کلید در بیارید و مستقیم بهش فاز وصل کنید، اگر دور کند کولر سالم باشه در این صورت باید عمل کنه.
   ۲- برای این مورد با خدمات پس از فروش محصول تماس بگیرید.

 • سلام
  ابعاد دستگاه چقدره؟ آیا بر روی کلیدهای قدیمی کولر منطبق میشه؟

  • سلام. دو برابر یک کلید معمولی هستش. داخل قوطی کلید قبلی نصب نمیشه ولی روی اون قرار میگیره و کاملا اون رو می پوشونه.

 • سلام.
  ۱-آیا رله دارد؟
  ۲-برای یک هفته یا بیشتر میتوان برنامه ریزی کرد؟
  ۳-دو یا سه مدل پیشنهادی شما کدام مارکها و کلیدها هستند؟
  ۴-آیا تایید استاندارد را دارند؟
  باتشکر

  • سلام. پاسخ دقیق این سوالات رو از سایت تک الکتریک سوال بفرمایید. کافیه کلمه تک الکتریک رو در گوگل سرچ کنید.

 • سلام مهندس جان ممنون از سایت خوبتون واقعا زحمت میکشین. این کلید هوشمند رو از کجا میتونم تهیه کنم؟؟ باتشکر

  • سلام. در گوگل کلمه “تک الکتریک” رو جستجو کنید و از سایت تک الکتریک تهیه کنید.

 • باسلام. میخواستم بپرسم که این کلید هوشمند ، چندتا ریموت دارد و احیانا از قیمتش خبر دارید ؟ با تشکر از راهنمایی تان.

  • سلام. به هر تعداد که نیاز داشته باشین واستون ریموت می زنن. فکر می کنم قیمتش ۹۵ تومن باشه.
   آدرس یک کانال تلگرام رو براتون ایمیل کردم. از این کانال می تونید اقدام به خرید کنید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

استادکارهای عزیزی که در مشاغل مرتبط با برق، دنبال شاگرد می‌گردند، می‌توانند آگهی خود را به شماره 09194053853 پیامک کنند تا آگهی آنها رایگان در این قسمت قرار گیرد.

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی