فیلم آموزش عملی برق ساختمان
خرداد
31
1399

جعبه فیوزی با 2 کلید محافظ جان

جعبه-فیوزی-با-2-محافظ-جان

برق ، یک کلمه سه حرفیست که من عاشقش هستم. شاید به این خاطر که پدرم ما را با پول برقکشی بزرگ کرد. پس از کودکی برای ما برق مساوی بود با نان. ببخشید که شیرجه رفتم داخل این مقاله و سلام را فراموش کردم، پس سلام می کنم خدمت شما دوستان و همراهان عزیز سایت آموزش برق. وقتی مقاله جدیدی در مورد برق می نویسم خیلی هیجان زده هستم، چون میدانم که قرار است چیزهای جدیدتری یاد بگیرم و آن را با شما دوستان به اشتراک بگذارم. این روزها چون درگیر دوره فیلم آموزش عملی برق ساختمان هستم، تمام تمرکزم روی این دوره است که یک دوره آموزشی خوب از آب در بیاید. به همین خاطر کمتر وقت می کنم در سایت آموزش برق مقاله ای بنویسم. ولی همیشه در سایت پاسخگوی دوستانی که این دوره جدید را تهیه کرده اند هستم. خب من اسم این مقاله امروز را گذاشته ام جعبه فیوزی با 2 کلید محافظ جان .

ملا نقطی ها می گویند، نگویید جعبه فیوز، بگویید تابلو برق انتهایی. یا نگویید محافظ جان، بگویید کلید جریان باقیمانده (residual-current device). ولی می ترسم بروید الکتریکی سر کوچه تان و بگویید کلید جریان باقیمانده می خواهم، او هم با تصور اینکه قطعه ای از بال فضاپیماست، آدرس دکان ایلان ماسک را به شما بدهد. پس فعلاً من آن را همان کلید محافظ جان صدا میزنم تا فروشندگان ما کم کم به اسم درست آن عادت کنند. ولی در این مقاله، مهم من و شماییم که زبان همدیگر را می فهمیم. ما برقکارها مجبوریم که گاهی در داخل جعبه فیوز یا همان تابلو برق انتهایی 2 عدد کلید محافظ جان نصب کنیم. به این خاطر که مهندسان طراح، جدیداً در بعضی از نقشه های برق ساختمان 2 کلید محافظ جان طراحی می کنند تا محافظ جان سمت پریزها از محافظ جان سمت روشنایی ها جدا باشد. یا بعضی از مهندسان طراح برای برق حمام یا جکوزی کلاً یک محافظ جان مجزا طراحی میکنند. گاهی هم یک محافظ جان جواب نمیدهد و ما مجبور می شویم که 2 محافظ جان نصب کنیم. در ادامه به شما خواهم گفت که چه چیزی ما را مجبور به این کار میکند.

نقشه سیمکشی جعبه فیوز با 2 کلید محافظ جان

من کار نهایی که قرار است انجام شود را در این تصویر پایین به شما نشان میدهم. و بعد به سراغ توضیحات بیشتر میروم.

جعبه-فیوزی-با-2-کلید-محافظ-جان

چیزی که در نقشه بالا در نگاه اول باعث تعجب بیننده خواهد شد، وجود 2 عدد شینه نول در داخل این جعبه فیوز است. ولی همانطور که می بینید برای ارت تنها یک شینه نصب شده است. دلیل آن هم این است که عملکرد هر محافظ جان به سیستم ارت بستگی ندارد و چه ساختمان ارت داشته باشد و چه نداشته باشد محافظ جان ها کارشان را انجام می دهند. و طبق مقاله قبلی که توضیح دادیم اساس کار یک کلید محافظ جان به این صورت است که جریان خروجی از سیم فاز را با جریان ورودی از سیم نول مقایسه می‌کند و اگر این دو مقدار با هم برابر نباشند محافظ جان متوجه می‌شود که جریان برق در قسمتی از مسیر نشتی پیدا کرده است، و اگر این جریان نشتی بیشتر از حساسیت کلید محافظ جان (معمولاً 30 میلی آمپر) باشد، کلید عمل می کند و مدار را قطع می کند. پس به این خاطر ما برای هر محافظ جان یک شینه نول جدا قرار داده ایم تا جریان خروجی از هر فاز با جریان برگشتی به سیم نول خودش مقایسه شود. و اگر ما تنها یک شینه نول قرار دهیم، در صورت ایجاد نشتی در هر مسیری، هر دو محافظ جان همزمان قطع میکنند و این خواسته مطلوب ما نیست. مثلاً ما می خواهیم اگر در سرخط یکی از پریزها نشتی یا برقگرفتگی اتفاق افتاد، محافظ جان سمت روشنایی ها (سمت راست) عمل نکند و روشنایی ها همچنان برقرار باشند و تنها بخش پریزها قطع شود.

در تصویر بالا سیم های نولی که از هر سرخط وارد جعبه فیوز می شوند را ترسیم نکرده ام تا زیاد شلوغ نشود. ولی چون سیم فاز سرخط همه روشنایی ها از محافظ جان سمت راست برق می گیرد، پس سیم نول این سرخط روشنایی ها هم باید به شینه نول سمت راستی وصل شود. و چون سیم فاز سرخط همه پریزها و کولر آبی از محافظ جان سمت چپ برق میگیرد، پس سیم نول سرخط همه پریزها و کولر آبی هم باید به شینه نول سمت چپی وصل شود.

همه سیم های ارت که از سرخط روشنایی ها و پریزها و کولر آبی می آید هم به شینه ارت بالایی وصل میشود.

نکاتی در مورد کلید محافظ جان

نکته 1:  در نقشه بالا به تعداد هر کلید محافظ جان یک شینه نول نیاز داریم. یعنی اگر در جعبه فیوز 3 کلید محافظ جان نصب شود، بایستی 3 شینه نول هم قرار گیرد.

نکته 2: در جمله بالا گفتیم که عملکرد هر محافظ جان به سیستم ارت بستگی ندارد و چه ساختمان ارت داشته باشد و چه نداشته باشد محافظ جان ها کارشان را انجام می دهند. ولی اگر به مبحث 13 مراجعه کنید در آنجا ما میخوانیم که برای ساختمان هایی که ارت ندارند نباید محافظ جان نصب کرد. دلیل تناقض بین این دو جمله چیست؟ جمله اول اشتباه است یا جمله مبحث 13؟

هیچ کدامشان اشتباه نیست. نظر من این است که مبحث 13 به این خاطر این جمله را گفته چون نمی خواسته که ما فکر کنیم سیستم ارت یک چیز اختیاریست و اگر نباشد هم مشکلی ایجاد نمیشود. ولی در صورتی که نصب سیستم ارت بر نصب محافظ جان ارجحیت دارد، پس حفاظت اصلی بر عهده ارت است و کلید محافظ جان نقش حفاظت تکمیلی را دارد و نمی تواند حفاظت اصلی باشد. یعنی اگر برای ساختمان خودتان برقکشی کردید ولی پول کافی نداشتید، و باید از بین ارت و محافظ جان یکی را انتخاب میکردید، حتماً شما باید ارت را انتخاب کنید و نصب محافظ جان در اولویت بعد از ارت قرار میگیرد. پس این جمله که عملکرد محافظ جان ربطی به ارت ندارد بین خودمان باشد، تا عزیزان بسازبفروش آن را دست آویز قرار ندهند و چیز اصلی را رها کنند و وجدانشان را با چیز فرعی قانع کنند. و چیز دیگری که احساس میکنم این است که مبحث 13 این نظر را برای ساختمان های جدیدی که بعد از ویرایش مبحث 13 انجام شده می دهد، یعنی می گوید که در ساختمان های جدید حتماً باید اول ارت نصب شود و سپس کلید محافظ جان قرار گیرد. چون در ساختمانهای جدید اگر مالک حاضر نشود ارت اجرا کند پس حتماً برای خرید محافظ جان هم قانع نمی شود.

ولی این جمله مبحث برای ساختمان های قدیمی که مثلاً 30 یا 40 سال قبل ساخته شده اند دلالت ندارد. پس در ساختمان های خیلی قدیمی که ارت ندارند اگر می توانید یک میله ارت ساده به طول 2 متر در کنار کنتور در زمین بکوبید و در پریزها سیم ارت قرار دهید. ولی اگر امکانپذیر نبود، برای آخرین تلاش، نصب یک محافظ جان در داخل جعبه فیوز از نبودش خیلی بهتر است.

نکته 2-2: فکر میکنم این جمله آخر باز برای شما ابهامی ایجاد کرد. پس برای آن یک مثال میزنم. فرض کنید که بدنه دستگاه ماشین لباسشویی دچار اتصال بنده می شود و سیم فاز در داخل دستگاه به بدنه متصل میشود، اگر ساختمان دارای سیستم ارت باشد، و کلید محافظ جان هم نصب شده باشد، از سیم فاز به سیم ارت (که به بدنه وصل است) نشتی رخ می دهد و کلید محافظ جان که در داخل جعبه فیوز گوش به زنگ ایستاده، سریعاً این قضیه را متوجه می شود و عمل میکند و برق را قطع میکند. ولی اگر ساختمان ارت نداشته باشد، اولین شخص بدشانسی که دستش را به بدنه ماشین لباسشویی بزند، دچار برقگرفتگی می شود و جناب عزرائیل دستش را روی گلوی او فشار میدهد. همین که جریان برقگرفتگی به بیشتر از 30 میلی آمپر برسد محافظ جان عمل میکند و آن شخص از دست عزرائیل جان سالم به در میبرد. یعنی در ابتدا شخص دچار برقگرفتگی می شود ولی کار به بهشت زهرا نمی کشد. برای همین است که گفتم نصب کلید محافظ جان در ساختمان هایی که ارت ندارند از نبودنش بهتر است.

نکته 3: استاندارد میگوید که کلید محافظ جان باید آخرین وسیله حفاظتی نصب شده در طرف مصرف کننده باشد. یعنی اگر بخواهید خیلی مقرراتی عمل کنید باید به تعداد هر کلید مینیاتوری که در ابتدای هر سرخط قرار میدهید یک کلید محافظ جان هم بعد از کلید مینیاتوری قرار دهید، ولی از آنجایی که قیمت کلید محافظ جان بالاست (الان در حدود 200 هزار تومان) کمتر مالکی حاضر می شود که اینقدر هزینه کند و تعداد زیادی محافظ جان تهیه کند. بنابراین ترجیح می دهند که تنها یک محافظ جان در ابتدای تمام کلیدهای مینیاتوری نصب کنند که این هم از سر ناچاری و برای کاهش هزینه بد نیست. که ما نقشه سیمکشی جعبه فیوز با یک کلید محافظ جان را در مقاله قبلی برایتان ترسیم کردیم. ولی این را بدانید که خارجی ها آنقدر کارشان درست است که کلید محافظ جان را دقیقاً در داخل پریزهای برق جاسازی کرده اند تا کلید محافظ جان آخرین وسیله حفاظتی نصب شده در طرف مصرف کننده باشد. من هنوز این مدل پریزها را در کشور ندیده‌ام ولی اگر در سایت آمازون سرچ کنید این مدل پریزهای محافظ جان سرخود را می بینید.

نکته 4: گفتیم که گاهی وقتها حتی اگر مهندس ناظری هم نباشد تا شما را وادار به نصب 2 کلید محافظ جان کند ولی مجبورید که بجای یک کلید محافظ جان، دو کلید محافظ جان نصب کنید، ولی چه چیزی ما را مجبور به این کار می کند؟ یک مثال میزنم تا بهتر متوجه شوید.

تمام وسایل برقی موتوری حتماً دارای مقداری نشتی جریان هستند. منظورم دستگاه هایی مثل ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال، پنکه… و کلاً هر دستگاهی که داخل آن یک موتور الکتریکی در حال چرخش است. البته خیلی از وسایل برقی بدون موتور هم مقداری نشتی جریان دارند، مثلاً در دستگاهی مثل تستر و مایکروویو یا همین دستگاه های فتوکپی که در مغازه های تایپ و تکثیر می بینید مقدار زیادی نشتی جریان ایجاد میشود. خب گفتیم که کلید محافظ جان اگر نشتی 30 میلی آمپری را احساس کند مدار را قطع میکند. پس اگر شما تعداد زیادی از این وسایل برقی را در منزل خود داشته باشید و هر کدامشان به تنهایی مقداری نشتی جریان داشته باشند، در نهایت امکان دارد که جمع جبری این نشتی ها به 30 میلی آمپر برسد، و کلید محافظ جان عمل کند.

مثلاً امکان دارد که یک مشتری به شما زنگ بزند و بگوید که: همین که من دستگاه تستر را روشن میکنم کلید محافظ جان عمل میکند، و بعد شما مراجعه میکنید و دستگاه تستر را به تنهایی که تست میکنید می بینید دستگاه سالم است و مشکلی ندارد. این مورد معمولاً به این خاطر اتفاق می افتد که مثلاً یخچال 10 میلی آمپر، ماشین لباسشویی 10 میلی آمپر و دستگاه سشوار 5 میلی آمپر نشتی جریان دارند و همین که دستگاه تستر روشن میشود، چون این دستگاه هم 5 میلی آمپر نشتی جریان دارد، پس مجموع همه اینها به 30 میلی آمپر میرسد و کلید محافظ جان به اشتباه فکر میکند که در جایی یک برقگرفتگی یا نشتی کلی اتفاق افتاده و برق را قطع میکند. در اینصورت خیلی از عزیزان برقکار دنبال پیدا کردن مشکل نمی گردند و تنها کاری که میکنند این است که کلید محافظ جان را از مسیر برمیدارند. یا می گویند کلید خراب است و آن را جدا می کنند و آن همه سرمایه را هدر و بدون استفاده می کنند. ولی در این حالت بهترین کار این است که ما دو کلید محافظ جان نصب کنیم، و بارها را بین این دو کلید محافظ جان تقسیم کنیم، در این صورت 15 میلی آمپر نشتی روی محافظ جان اول و 15 میلی آمپر نشتی روی محافظ جان دوم می افتد و هیچ کدامشان عمل نمی کنند. و مشکل حل خواهد شد.
53 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام مهندس مرادی عزیز.
  کتابهای معرفی شده روخریدم ،عالیه،
  فقط کتاب آموزش جامع برق ساختمان و سیستمهای اعلان حریق موجود نیست ،به این زودی چاپی ندارین؟

  • سلام جناب میهنی. ممنونم از شما. خداروشکر که راضی بودید.
   کتاب آموزش جامع برق ساختمان تا سه ماه آینده چاپ نخواهد شد. فعلاً می تونید نسخه پی دی اف رو تهیه کنید.

 • سلام مهندس ارادت .. خدا قوت خسته نباشید . ممنونم که به ما تجربه میدید که در کارمون‌ بهترین باشیم . سوال امروز مشتری‌ زنگ زد رفتم پای کار‌ ساختمان نو ساخت نه ارت‌ نه کلید نشتی جریان . مشکل این بود لامپ. سرویس‌ بهداشتی روشن‌ میکنند‌ تلوریون‌ خاموش روشن‌ میشه‌ بعد روشن . فاصله‌ ۲ متر ‌ . ممنون میشم‌ مشکل رو بفرمائید. آیا نداشتن‌ ارت و کلید‌ نشتی باعث‌ این عمل‌ مبشود‌ . با تشکر ازشما

  • سلام جناب نوروزی.ممنونم از شما. اون ساختمانی که نه ارت داره نه محافظ جان، مطمئناً برقکارش سرخط روشنایی ها و پریزها رو هم مشترک در نظر گرفته و این باعث ایجاد نویز روی تلویزیون میشه. اگر امکان داره سرخط روشنایی سرویس بهداشتی رو از سرخط پریزهای پزیرایی جدا کنید و در نهایت برای تلویزیون یک کابل HDMI از نوع نویزگیر تهیه کنید.

   • ممنونم مهندس‌ جان کمال تشکر .

 • سلام مهندس جون کارت بی نظیره احسنت ممنون از وقتی که میزاری برای دوستان

  • سلام.خواهش میکنم، نظر لطف شماست.

 • سلام وقت به خیر
  مهندس بنده تخصص برق ندارم فقط علاقمند مباحث برقم برای همین دنبال میکنم
  سولی داشتم، در ساختمانی که با یک محافظ جان اجرا شده و سیم نول بر روی یک شینه تجمیع شده چطور میشه این نول ها رو تفکیک کرد و روی دو شینه قرار داد چون عملا مشخص نیست از کدوم قسمت آمده؟ پیشاپیش سپاس

  • سلام. مرسی. بسیار عالی که علاقه مند برق ساختمان هستید.
   خیلی راحت میشه این کار رو کرد، خب هر سیم نول همراه یک سیم فاز از یک لوله برق اومده داخل جعبه فیوز، درسته؟
   خب وقتی فاز داخل اون لوله رو مثلاً به فیوزهای سمت راست وصل میکنید، نول همراه اون رو هم باید به شینه سمت راست وصل کنید.

 • سلام خسته نباشید سوالی درموردولتاژDCداشتم اگر صلاح بدانید.دستگاه چی پی اسی دارم با ولتاژ۱۴ ولت DC کار میکند ایا راهی برای افزایش ولتاژ باطری از۱۲به۱۴ بجز استفاده ازکنورتور هست ممنون از لطف شما.

  • سلام. مرسی. خیر غیر از کانورتر چیز دیگه ای بنظرم نمیرسه. ولی چرا همون باتری 14 خودش رو در بازار پیدا نمیکنید؟ در اینترنت هر باتری بخوایید می تونید سفارش بدید.

 • سلام .
  وقتی برق شهر قطع میشه و دوباره وصل میشه یا فیوز کنتور رو قطع و وصل میکنیم کلید حفاظ جان میپره
  و یه سوال دیگه استفاده از شانه فیوز مورد تایید ناظر برق نیست چون یکی از ناظرا گیر داد و میگه باعث آتش سوزی جعبه فیوز میشه

  • سلام. سوال اول رو دقیق متوجه نشدم، یعنی وقتی فیوز کنتور رو قطع و مجدداً وصل میکنید کلید محافظ جان میپره. و در همین حالت بعد از چند ثانیه که کلید محافظ جان رو میدید بالا دیگه نمیپره. درسته؟
   در زمان های دیگه کلید محافظ جان درست عمل می کنه؟ و فقط در لحظه ای که برق وصل میشه این مشکل به وجود میاد؟

   شانه های فیوز غیر استاندارد در بازار زیاد هست که کامل و به درستی داخل ترمینال های فیوز قرار نمیگیره و مانع از سفت شدن کامل ترمینال ها میشه. قبول دارم که اگر از این مدلها استفاده کنید باعث آتش سوزی میشه. ولی مدل های استاندارد و با کیفیت رو می تونید استفاده کنید و مشکلی نداره.

   • سلام. در زمانهای دیگه مشکلی نداره .فقط در زمان قطع و وصل برق یا زمانی که فیوز کنتور رو قطع و وصل می کنیم این اتفاق میفته

    • سلام مجدد. احتمالش خیلی کمه که محافظ جان شما خراب باشه چون میفرمایید در زمان های دیگه درست کار میکنه. و احتمالاً در لحظه استارت وسایل برقی منزل، جمع جبری نشتی جریان به بیشتر از 30 میلی آمپر میرسه.

 • برق آپارتمان ما تل دیروز مشکل نداشت الان دو روز است به محض اینکهوکولر گازی را روشن میکنم فیوز اصلی قطع میشود لازم به توضیح است که پارسال یا سالهای گذشته همین تعداد لوازم برقی بود ولی مشکل نبود چرا امسال مشکل درست شده لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • سلام. اگر فقط زمانی که کولر گازی رو روشن میکنید این اتفاق می افته، پس مشکل از خود کولر گازی هست و ربطی به برق ساختمان نداره، باید بگین یک تعمیرکار کولرگازی بیاد و از نزدیک چک کنه.

 • سلام مهندس مرادی.با تشکر از تلاش ها وزحمات شما.که درصدد هستید مطالبی جامع در اختیار ما قراربدید.بر همین اساس باعث رقم زدن تفاوت ها شدید
  مهندس مرادی اگه میشه.لیست جامع هزینه ی برق کشی یک ساختمان مسکونی.با جزییاتش ارایه بدید.براساس قیمت گذاری سال 1399
  قیمت صفرتاصد ساختمان.همچنین قیمت کار کنترات به صورت دست دوم
  قیمت لوله گذاری.نصبیات.سیم کشی.شیار و قوطی گذاری.به صورت کنترات و پیمانی دست اول و دست دوم در تهران
  مهندس ارایه ی قیمت ها توسط شما مرجع درستی میتونه باشه برای برقکاران عزیز تا بااگاهی و بدور از بلاتکلیفی قیمت بدهند.لطفا اینکار رو انجام بدید

  • سلام مسلم جان.ممنونم از شما بابت انرژی که می فرستید.
   از اونجایی که نرخ نامه اجرای برقکشی ساختمان در هر شهر متفاوته. بهترین و دقیقترین کار اینه که شما نرخ نامه رو از اتحادیه شهر خودتون بگیرید. ولی ما بصورت حدودی در مقاله هزینه برقکشی ساختمان، مواردی رو عنوان کردیم.

 • سلام
  مطالب بسیار عال و آموزنده است
  من بتازگی با سایت شما در خصوص نصب آیفون صوتی و تصویری آشنا شدم
  و درخواست کتاب فوق را نمودم

  موفق باشید

  سوال
  آیا میشود لامپ سر درب حیاط با شاستی زنگ 4 واحده با تایمر روشن کرد

  • سلام.ممنونم از شما. اگر فرم ثبت سفارش رو پر کرده باشید دو سه روز آینده به دستتون میرسه.
   بله امکانپذیره، نقشه اون در کتاب هست.

 • سلام .وقتی برق شهر قطع میشه و دوباره وصل میشه کلید حفاظ جان میپره .

 • سلام مهندس گرامی و عزیز.
  ایا ظرفیت فیوز اصلی با محافظ جان و فیوز کنتور باید یکی باشد؟
  دوم اینکه کابل اصلی برای کنتور ۲۵ و ۳۲ چند باشد؟

  • سلام. مرسی. ظرفیت محافظ جان باید بزرگتر یا مساوری فیوز اصلی باشد. یعنی اگر فیوز اصلی شما 25 آمپر هست، محافظ جان می تونه 25 یا 32 یا حتی 40 آمپر باشه.
   کابل اصلی برای کنتور 25 باید نمره 4 و برای کنتور 32 باید نمره 6 باشه.

 • سلام آقاى مهندس
  چرا مقاله به طور کامل نیست؟
  یا شایدم برای من ایطوریه؟

  • سلام. ممنونم که یادآوری کردید، مقاله رو در فایل ورد که تایپ کرده بودم و کپی کردم تویه سایت، قسمت آخر کپی نشده.
   فایلش رو پیدا میکنم و کاملش رو قرار میدم.

 • سلام مهندس سلامت باشی مثل همیشه عالی بود ممنون از توضیحات بسیار عالی و مفید شما موفق سر بلند باشید.
  ارادتمند شما از ارومیه

  • سلام. ممنونم از شما جناب اسلامی عزیز. براتون بهترین ها رو آرزو دارم.

 • سلام مهندس جان وقت شما بخیر. منزل ما سیستم ارت دارد و کلید محافظ جان در تابلو نصب شده است و ارت در تابلو کنتور وصل نشده است در صورت وصل ارت در تابلو کنتور با استفاده از هر وسیله برقی کلید محافظ جان عمل میکند حتی با روشن کردن یک لامپ کلید محافظ جان عمل میکند. با توجه به این که در جنوب زندگی میکنیم برق خانه 3فاز است و از کلید محافظ جان 3فاز استفاده میکنیم. لطفا راهنمایی بفرمایید چطور میتوانم مشکل را حل کنم. سپاس

  • سلام. مرسی. به احتمال زیاد در یکی از سرخطها سیم نول با سیم ارت برخورد کرده و باعث بروز این مشکل میشه. پس ارت رو در تابلو کنتور برگردونید سرجاش و بیایید داخل جعبه فیوز واحد، و همه سیم های ارت رو از شینه ارت جدا کنید. بعدش دونه دونه سیم های ارت رو به شینه ارت متصل کنید و هر بار تست کنید که با اتصال کدوم سیم ارت محافظ جان میپره، به این صورت اون سرخط معیوب رو پیدا میکنید.

   • سلام جناب مهندس مرادی بسیار ممنون از راهنمایی شما با راهنمایی شما مشکل حل شد. سپاس فراوان

    • سلام مجدد. خب خدار روشکر، موفق و موید باشید.

 • سلام و خدا قوت با توجه به صفر مطلق نبودن سیم نول در مدارات توزیع فشار پایین که معمولا از سمت ترانس های توزیع است، باید از سیستم ارتینگ مناسب که استاندارد کار شده در کلید FI استفاده نمود تا اختلاف نشتی جریان را بدون خطا و دقیق تشخیص و قطعی مدار را داشته باشیم.

  • سلام. بسیار عالی. ممنون از نظر خوبتون.

 • عالی بود جناب مرادی. استفاده بردیم خدا خیرتون بده موفق وسلامت باشید

 • عالی بود

 • درود بر شما مهندس مهربان .بنده در رشته مهندسی مکانیک گرایش خودرو آموخته ام ودر نیروگاه هم قسمت سیالات وبخار در سایت دیگ بخار وتوربین بوده ام و برای نصب کلید کولر با فعالیت های شما آشنا شدم .بسیار آموزنده وموشکافانه مطالب را بازبانی شیوا وروان بیان می کنید.سپاس از زحماتتان.ارادتمندتان کوروش بخشی.

  • سلام. ممنونم از شما کوروش عزیز. بنده هم برای شما آرزوی موفقیت دارم.

 • مهندس جان سلام‌و وقت بخیر بسیار عالیه این نوع اموزشتون . من از دوتا کتاب ایفون ها و برقکاری ساختمان شما بسیار راضی هستم
  بنده به مدت ۴۰ روز شاگرد برق کار بودم به عبارت از صفر شروع کروم ولی خوب با کتاب های شما دیروز اولین سویت رو خووم به تنهایی به اتمام رسانده ام از زحمات شما بسیار سپاس گذارم . اگه امکانش باشه چند تیکه از فبلم ها رو به عنوان نمونه در سایت قرار بدهید مثل کتاب ها که دو فصل رایگان بود دوستان بهتر میتونن از کیفیت محصول با خبر بشن . هر چند که با توجه به کتاب ها دیگه جای برای تعریف وجود نداره تنت سلامت

  • ممنونم ارمیا جان. شما لطف دارید. ممنونم که با صحبت هاتون به ما انرژی میدین.
   فیلم درس ششم این دوره رو می تونید از انتهای این مقاله نگاه کنید.
   معرفی دوره آموزش عملی برق ساختمان

 • خسته نباشید کتابتان که عالیه انشاالله دوره مدیای شما هم با همان سلیقه تهیه شود لطف کنید مرا به عنوان خریدار در پیش فروش فیلم ثبت نمایید تا مطلع شوم

  • سلام جناب خورشیدی عزیز. خدا روشکر که از کتابها راضی بودید. این دوره رو هم هرکس تهیه کرده راضی بوده.
   این دوره هم اکنون هم قابل تهیه است و می تونید از صفحه فیلم آموزش عملی برق ساختمان اون رو تهیه کنید. هم اکنون 11 درس آماده شده و 3 درس دیگه باقیمانده هم که آماده بشه برای شما ارسال میشه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی